Výstava spěratelských panenek

Erika Holubová - miniatury pro panenky

Erika Holubová pochází z Hrádku u Sušice, ale bydlí v Praze. Od ranného mládí se zajímala o všechny tvořivé činnosti, hlavně klasické rukodělné činnosti jako háčkování, pletení nebo šití. Už jako malá na panenky spíš tvořila, než si s nimi hrála.

Šití pro panenky se pro ní stalo víc, než jen krátkodobá zábava, stal se z toho řádný koníček. Nezůstalo jen u šatů, Erika tvoří doplňky jako jsou šperky, kabelky, parfémy, občas boty, poslední dobou se pustila i do výroby nábytku – z lepenky, ze dřeva, z balzy…, ale nejvíce ji zasáhlo vyrábění miniaturního jídla, především sladkostí.

Kromě jejího hlavního koníčku – panenek, se nadále věnuje všem možným rukodělným technikám, ať už je to pletení, háčkování, vyšívání, decoupage, patchwork, drátkování, korálkování, pergamano, ale i výroba šperků pro dospělé a mnoho dalších. Všechny Eričiny výrobky si můžete prohlédnout na webových stránkách: www.erica.cz.

Co vše Erika Holubová dělá a tvoří?
Navrhování a tvorba oblečení je její velký koníček. Sama pro své panenky vyrábí většinu šperků a kabelek, zkouší vlastnoručně tvořit i boty, zatím většinou k nějakému speciálnímu modelu nebo pro ploché nožičky, pro které se boty hůře shánějí. Zčásti si sama vyrábí také nábytek, nejčastěji z balzy nebo překližky.

Každou scénu nebo interiér oživí, když se věrně podobá skutečným situacím ze života. Miniatury se u nás samostatně nedají téměř koupit, jediným zdrojem bývá panenka s příslušenstvím. Erika sama říká: „Výroba miniatur je pro mě velice zábavná činnost a tak zkouším udělat ledacos, snad nejjednodušší jsou ty papírové, na internetu je dost stránek, které nabízí k tisku knihy, obaly, přáníčka, peníze…. A pak je tu druhá možnost, kterou volím nejčastěji, protože chci mít miniatury s českými nápisy a to je si takovou miniaturu vyrobit sám doma. Je to jednoduché, koupíte si něco v krabičce, krabičku opatrně rozbalíte, naskenujete, v počítači zmenšíte, vytisknete, poskládáte stejně jako originál a doplněk do kuchyňky nebo do obýváku je na světě. Takto vznikly knihy o Barbie, džusy v lednicích, čokolády a oplatky v cukrárně a v baru, dokonce i papírovou televizi a počítač jsem skládala…“.

Z papíru ale nelze udělat vše, např. jídlo by z něj nevypadalo věrně. K jeho výrobě Erika používá různé modelovací hmoty jako Fimo, Modurit nebo Cernit. Fimo a Cernit mají v nabídce dostatek barevných kombinací na jakýkoli výrobek. Modurit má naopak velmi úzký výběr barevných variant, ale všechny výše hmoty se dají dobarvovat běžnými akrylovými barvami.